Jelentősen mérsékli a vállalkozások hitelterheit a megújult Széchenyi Kártya

A 21 intézkedésből álló Új Gazdaságpolitikai Akcióterv részeként megvalósuló Demján Sándor-program keretében a Széchenyi Kártya beruházási termékeinek kamatszintjét a kormány már 2024 novemberében 5-ről 3,5 százalékra csökkentette. Ennek hatására jelentősen megnőtt a programot igénybe vevő vállalkozások száma, miközben csökkent az általuk fizetett kamatteher. Most újabb lépésként, a mai naptól kezdődően a hitelkamat további fél százalékponttal, 3 százalékra mérséklődött a kis- és közepes vállalkozások számára.

Jelentős segítség a vállalkozásoknak

A Nemzetgazdasági Minisztérium közleménye szerint a 3 százalékos kamat révén mintegy 40 százalékkal csökken a hazai kkv-k hitelterhe. A Magyar Bankszövetség és a Kavosz Zrt. közreműködésével a Széchenyi Kártya program keretében elérhető hitelek most még kedvezőbb feltételekkel érhetők el a vállalkozások számára.

A tárca hangsúlyozta, hogy a vállalati hitelezés felgyorsítása érdekében soron kívül hagyta jóvá a kondíciós lista módosítását, így március 1-je helyett már február 17-től igényelhetők a kedvezőbb kamatozású hitelek. A beruházási hitelek kamata 3,5-ről 3 százalékra csökkent, míg a folyószámlahitel, a likviditási és a turisztikai hitelek kamata 4,5 százalék lett.

Dinamikusan növekvő kereslet

A Széchenyi Kártya beruházási hiteleinek kamatszintjét már tavaly novemberben csökkentették 5-ről 3,5 százalékra. Az intézkedés nyomán 2025 január végéig 4011 beruházási hiteligénylés érkezett, amely 50 százalékkal haladta meg a 2024. augusztus–októberi időszakot. Az igényelt 119 milliárd forintnyi hitelösszeg 43 százalékkal nőtt az előző időszakhoz képest.

Érezhető megtakarítás a vállalkozásoknak

A kamatcsökkentés különösen a hosszú távú beruházásoknál hoz jelentős megtakarítást. Egy 100 millió forintos, tízéves futamidejű beruházási hitel esetében a havi törlesztés akár 15 százalékkal is csökkenhet. Azokhoz képest, akik még a korábbi, 5 százalékos kamatszint mellett vettek fel hitelt, a kamatteher közel 40 százalékkal mérséklődik.

További kedvezmények a vállalkozásoknak

A kedvezőbb kamatok mellett az új igénylők további segítséget is kapnak: a Garantiqa Hitelgarancia Zrt., amely a Nemzetgazdasági Minisztérium tulajdonosi joggyakorlása alatt áll, elengedi az első éves kezességvállalási díjat. Ez újabb költségcsökkentést jelent a vállalkozásoknak.

Az államtitkár szerint a likviditási hitelek kedvezőbbé válása segíthet a vállalkozásoknak abban, hogy felkészüljenek a fogyasztói bizalom erősödésével járó keresletnövekedésre, és biztosítsák a növekvő forgalom zökkenőmentes kiszolgálását.

Bizonyítottan sikeres program

A Széchenyi Kártya Program 2002-es indulása óta már több mint félmillió hitelszerződés született, és összesen 8500 milliárd forint hitelt helyeztek ki a kkv-szektor számára. A koronavírus-járvány, az energiaválság és a háborús gazdasági hatások idején a program kiemelt szerepet játszott a vállalkozások pénzügyi stabilitásának fenntartásában. 2020 júniusa és 2024 decembere között több mint 218 ezer hitelkérelmet nyújtottak be 8247 milliárd forint összértékben, és közel 171 ezer szerződés jött létre.

A kedvező kamatkörnyezet és a folyamatosan bővülő program révén a Széchenyi Kártya továbbra is fontos támaszt jelent a hazai vállalkozások számára, hogy hatékonyabban és kedvezőbb feltételekkel valósíthassák meg fejlesztési és működési terveiket.

TÁRCSÁZOM