Katás egyéni vállalkozók foglalkoztatási lehetőségei és korlátai

A katás egyéni vállalkozóknak főfoglalkozású egyéni vállalkozónak kell lenniük a 2009. évi CXV. törvény (Evectv.) szerinti egyéni vállalkozói nyilvántartásban. De vajon lehet-e mellette munkaviszonyuk, megbízásuk, vállalhatnak-e alkalmi munkát, vagy dolgozhatnak-e külföldön? Az alábbiakban bemutatjuk az erre vonatkozó szabályokat.

Mikor nem számít főfoglalkozásúnak az egyéni vállalkozó?

A 2022. évi XIII. törvény (Kata tv.) alapján nem minősül főfoglalkozásúnak az egyéni vállalkozó, ha a tárgyhónap minden napján az alábbi feltételek valamelyike fennáll:

  • Heti legalább 36 órás munkaviszonya van (az összes munkaviszony együttes munkaidejét kell figyelembe venni),
  • Kiegészítő tevékenységet folytat (Tbj. 4. § 11. pontja szerint),
  • Külföldön biztosítottnak minősül az uniós szabályok vagy kétoldalú egyezmény alapján,
  • Rokkantsági ellátásban vagy rehabilitációs ellátásban részesül, ha egészségi állapota 50%-os vagy annál kisebb mértékű,
  • Más vállalkozásban főállású társas vállalkozóként tevékenykedik,
  • Nem nyilvántartott egyéni vállalkozóként dolgozik (pl. egyéni ügyvéd, közjegyző),
  • Nevelőszülőként foglalkoztatási jogviszonyban áll,
  • Nappali tagozatos tanulmányokat folytat Magyarországon vagy az Európai Gazdasági Térség országaiban (25 éves korig a tanulmányait szüneteltető diákok is ide tartoznak).

Gyakori foglalkoztatási formák kata mellett

Társas vállalkozás és kata

Egy kft. ügyvezetője lehet katás egyéni vállalkozó, de csak akkor, ha a kft.-ben nem minősül társas vállalkozónak, nem végez személyes közreműködést, és nincs teljes munkaidős állása. Az ügyvezetői feladatokat ebben az esetben munkaviszonyban kell ellátni.

Munkaviszony és kata

Katás egyéni vállalkozó lehet valaki napi 4 órás munkaviszony mellett is, függetlenül a jövedelem nagyságától. A korlátozás csak heti 36 órás munkaviszonynál lép életbe.

Megbízási jogviszony és kata

A kata mellett megengedett a megbízási jogviszony. Az egyetlen kizáró feltétel az, ha valaki heti 36 órás munkaviszonnyal rendelkezik vagy főállású társas vállalkozónak minősül.

Azonos tevékenység katásként és munkaviszonyban

Lehetséges, hogy egy katás vállalkozó részmunkaidőben (pl. heti 6 órában) munkaviszonyban dolgozzon egy cégnél, miközben ugyanazt a tevékenységet egyéni vállalkozóként is végzi. Fontos azonban, hogy az adóelkerülési célú szerződéskötések jogellenesek.

Külföldi munkavégzés és kata

Ha egy magánszemély külföldön biztosítottnak minősül, akkor Magyarországon nem lehet katás egyéni vállalkozó.

Kata és ekho (egyszerűsített közteherviselési hozzájárulás)

A kata nem zárja ki az ekho alkalmazását. Az ekho választásának feltétele, hogy az érintett személy rendelkezzen legalább minimálbérnek megfelelő jövedelemmel és a törvényben meghatározott szakmák egyikében dolgozzon (pl. újságíró, zenész, színész).

Egyszerűsített foglalkoztatás és kata

Katás egyéni vállalkozók alkalmi munkát is vállalhatnak az egyszerűsített foglalkoztatás szabályai szerint. Egy hónapban legfeljebb 15 napot lehet dolgozni egy adott munkáltatónál, és egy évben maximum 90 napot.

Ha az összesített foglalkoztatási idő eléri a heti 36 órát, akkor a kata nem alkalmazható.

A katás vállalkozók többféle foglalkoztatási formában dolgozhatnak, de bizonyos esetek kizárják a kata lehetőségét, például heti 36 órás munkaviszony, főállású társas vállalkozói státusz vagy külföldi biztosítotti jogviszony. Fontos, hogy a jogszabályokat betartva válasszák meg a foglalkoztatási formát, elkerülve az adóelkerülési célú konstrukciókat.

 

TÁRCSÁZOM