Mától igényelhető a kibővített vidéki otthonfelújítási támogatás – nyugdíjasok is pályázhatnak

2025. március 26-ától újabb fontos szakaszához érkezett a Vidéki Otthonfelújítási Program: a mai naptól a nyugdíjasok is jogosultak lehetnek az akár 3 millió forintos vissza nem térítendő támogatásra. A program célja, hogy a kisebb településeken élő idősek is lehetőséget kapjanak lakóingatlanjuk korszerűsítésére – ezáltal javítva életminőségüket, otthonuk értékét, valamint a lakókörnyezet fenntarthatóságát.

A konstrukció eddig kizárólag gyermeket nevelő családok számára volt elérhető – számukra már januártól nyitva állt a lehetőség. A mostani bővítés révén viszont egy teljesen új célcsoport számára is megnyílt a pályázat.


Kik pályázhatnak?

A támogatás az 5000 fő alatti lélekszámú kistelepüléseken élő, nyugdíjas korú vagy nyugdíjszerű ellátásban részesülő személyek számára elérhető. Jogosultságot jelent többek között:

  • öregségi nyugdíj,

  • özvegyi nyugdíj (korhatár betöltését követően),

  • rokkantsági vagy rehabilitációs ellátás,

  • korhatár előtti ellátás,

  • szolgálati járandóság,

  • bányászjáradék, művészeti életjáradék,

  • egyházi nyugdíj, nyugdíjsegély vagy munkaképtelenségi járadék.

Az azonos lakcímen élő házastársak vagy élettársak együttesen is benyújthatják a kérelmet.


Mekkora az összeg, és mire fordítható?

Az igénylők 3 millió forint önerő mellé kaphatnak további 3 millió forint vissza nem térítendő támogatást, így akár 6 millió forintnyi felújítási munkát is megvalósíthatnak. A támogatás nem feltételez kötelező hitelfelvételt, de lehetőség van kedvezményes, kamattámogatott hitel igénylésére is, legfeljebb 6 millió forint értékben.

A felújítási célok között szerepelhet:

  • nyílászárók cseréje,

  • tetőszerkezet javítása,

  • homlokzati hőszigetelés,

  • fürdőszoba kialakítása vagy korszerűsítése,

  • fűtési rendszer fejlesztése,

  • napelem telepítése,

  • kémény felújítása,

  • klímaberendezés beépítése,

  • beépített bútorok cseréje,

  • festés, burkolás, kerítés vagy garázs építése.

A munkálatok kombinálhatók, a támogatás pedig a költségek legfeljebb 50%-át fedezi.


Nagy az érdeklődés, de problémák is felmerültek

A program iránti érdeklődés már az első napokban jelentős. A tanácsadó irodákhoz több száz nyugdíjas fordult tanácsért, többségük konkrét elképzelésekkel rendelkezik. A legtöbben nyílászárócserét, tetőfelújítást, homlokzati szigetelést, festést vagy fürdőszobai munkákat terveznek, de sokan gondolkodnak fűtéskorszerűsítésen, terasz vagy erkély felújításán, klíma beépítésén is.

Ugyanakkor komoly akadályt jelent, hogy sok idős ember nem rendelkezik tulajdonjoggal az ingatlanán, mivel azt már korábban átruházta gyermekére vagy unokájára, és csak haszonélvezeti jog alapján lakik benne. A jelenlegi szabályozás értelmében a haszonélvezeti jog nem elegendő a pályázáshoz, így sok potenciális pályázó kizárásra kerül, függetlenül attól, hogy ténylegesen ők lakják az ingatlant.

A programban történő részvétel jelentős értéknövekedéssel járhatna, így sokan szeretnének élni a lehetőséggel, de a jogi feltételek jelenlegi formájukban ezt nem teszik lehetővé. A szakmai szereplők szerint érdemes lenne a jogalkotónak megvizsgálnia ezt az ellentmondást, hiszen a családon belüli hosszú távú tervezés része lehet az is, hogy az idősek még aktívan segítenek az utódoknak a vagyongyarapításban.


Tapasztalatok és újdonságok a korábbi támogatásokhoz képest

A mostani program több ponton hasonlít a 2021–2022 között futó, szintén népszerű otthonfelújítási támogatáshoz, ugyanakkor vannak különbségek is:

  • A korábban igénybe vett támogatás összegét le kell vonni az új támogatási keretből.

  • Az adminisztráció részletesebb, mint korábban: tételes anyaglista, munkaleírás szükséges.

  • Gyakoribb és szigorúbb ellenőrzések várhatók, beleértve a helyszíni szemléket is.

A visszajelzések szerint a pályázók egy része nehézségekkel küzd az elszámolások és dokumentáció összeállításában, de pozitívumként említik, hogy a hitelfelvétel nem kötelező, és a támogatás akár kisebb beruházásokra is alkalmas.


Elérhetőség, ügyintézés és határidők

A program keretében a pályázatok 2025. január 1. és 2026. június 30. között nyújthatók be. Az igénylések a Magyar Államkincstáron keresztül történnek, személyesen, postai úton vagy elektronikusan.

A teljes keretösszeg 90 milliárd forint, amely kizárólag a vidéki nyugdíjasok otthonának korszerűsítését szolgálja.


A program célja: méltó lakhatás minden korosztálynak

A Vidéki Otthonfelújítási Program célja, hogy elősegítse a korszerű, energiatakarékos, biztonságos otthonok létrejöttét az ország azon részein is, ahol az elöregedő ingatlanállomány és az alacsony jövedelmek gyakran akadályozzák a felújítási szándékot.

A kormányzat célkitűzése szerint a támogatás nemcsak a lakókörülményeket javítja, hanem a helyi építőipart is erősíti, különösen a mikro- és kisvállalkozások számára.

A programmal kapcsolatos információk, frissítések és útmutatók folyamatosan elérhetők a Magyar Államkincstár és a Nemzetgazdasági Minisztérium hivatalos csatornáin.

TÁRCSÁZOM