Százmilliárdos támogatás indul az innovatív vállalkozások számára

Elérhetővé vált a „Fókuszterületi innovációs projektek támogatása” című GINOP Plusz pályázati felhívás kitöltőprogramja az Elektronikus Pályázó Tájékoztató és Kommunikációs Rendszerben (EPTK). A program célja a kutatás-fejlesztésre alapuló innovatív termékek és technológiák létrehozásának támogatása, a pályázatok kitöltésére 2025. január 15-ig van lehetőség – jelentette be a Kulturális és Innovációs Minisztérium (KIM) az MTI-nek csütörtökön. A program keretösszege 106 milliárd forint.

A tájékoztatás szerint a GINOP Plusz elsődleges célja a magyar vállalkozások megerősítése a beruházások, kutatás-fejlesztési tevékenységek, valamint munkaerőpiaci és képzési programok révén, összhangban a Demján Sándor programban rögzített törekvésekkel. A teljes GINOP Plusz keretösszege meghaladja a 2000 milliárd forintot, amelynek közel 40 százaléka, mintegy 800 milliárd forint a kutatás-fejlesztési és innovációs projektek támogatására fordítható. A fókuszterületi pályázatok esetén 300 millió és 800 millió forint közötti támogatás igényelhető, jellemzően 30–50 százalékos önerő biztosításával.

A benyújtott pályázatok elbírálása két fő szempont alapján történik: egyrészt a megvalósíthatóság, másrészt a piacra lépési potenciál kerül mérlegelésre. A támogatást azok a projektek kaphatják meg, amelyek mindkét szempontnak megfelelnek.

„Célunk, hogy 2030-ra minden második magyar kis- és középvállalkozás (kkv) innovatív legyen. Az innovatív vállalkozások 2,5-szer több munkavállalót foglalkoztatnak, 58 százalékkal termelékenyebbek, 31 százalékkal magasabb béreket fizetnek, és átlagosan 90 százalékkal magasabb exportárbevételt érnek el. Magyarország versenyképessége szempontjából ezért kulcsfontosságú a cégek innovációs aktivitásának növelése” – hangsúlyozta Bódis László, a KIM innovációért felelős helyettes államtitkára és a Nemzeti Innovációs Ügynökség vezérigazgatója.

A pályázat fókuszterületei között szerepel az egészséges életmód, a gazdasági zöld átmenet és körforgásos gazdaság, valamint a Nemzeti Intelligens Szakosodási Stratégia (S3) céljaival összhangban megvalósuló kiválósági projektek támogatása.

Fontos, hogy minden pályázathoz kötelező K+F minősítést igényelni a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatalnál. Emellett a Nemzeti Innovációs Ügynökség Zrt. által nyújtott projektfejlesztési szolgáltatás sikeres igénybevétele 10 többletpontot jelent az értékelés során. További részletek a következő linken érhetők el: https://www.palyazat.gov.hu.

TÁRCSÁZOM