Manapság egyre gyakrabban felmerül, hogy egy cég egy általa nyitott Wise-os (TransferWise) számlát ad meg, azért, hogy termékértékesítésének, szolgáltatásnyújtásának pénzügyi ellenértékét partnere oda teljesítse. Felmerül a kérdés, ezt jogszerűen megteheti-e vagy sem?
Az adóhatóság szakmai állásfoglalása az alábbiakat húzza alá:
Az Art. szerint (114. § (1) bekezdés) a belföldi jogi személyeknek illetve áfa fizetésre kötelezett egyéni vállalkozóknak, legyenek azok akár természetes személyek is, belföldi pénzforgalmi számlával kell rendelkezniük. A 2. bekezdés szerint a pénzforgalmi számla nyitására kötelezett adózók a készpénzben teljesített ügyleteken kívül kötelesek pénzeszközeiket pénzforgalmi számlán tartani, forgalmukat ott lebonyolítani.
Felmerül a kérdés, hogy a Wise-os számla annak minősül-e?
Az MNB intézménykeresője szerint a Wise Europe SA határon átnyúló pénzforgalmi szolgáltatónak minősül, így az MNB belföldi fizetési forgalomra vonatkozó rendelkezései szerint nem felel meg a belföldi fizetési forgalomra vonatkozó előírásainak, feltételeinek.
A NAV szerint ilyen formán nem lehet utalni a Wise-os számlára egy szállítónak, még akkor sem, ha a T201T nyomtatványon azt bejelentették és szerepel a vállalkozó törzslapján.
Kérdés, hogy ha egy cég mégis Wise-os számlára utaltat, utal, annak vannak-e negatív jogi következményei, és ha vannak, azok milyenek.