A betéti társaság a közkereseti társasággal hasonlóan személyegyesítő társasági forma, de itt a tagok felelőssége eltérő. Legalább egy tagnak, a beltagként szereplő személynek korlátlan felelőssége van, míg a kültag felelőssége korlátozott, azaz a vagyoni hozzájárulásának mértékéig terjed.
A betéti társaság jogi személyiséggel rendelkezik, és ennek megfelelően a társaság önállóan vállalhat kötelezettségeket és szerezhet jogokat. A jogi személyiség azonban nem változtat azon az alapelven, hogy a beltag teljes magánvagyonával helytáll a társaság tartozásaiért, míg a kültag mentesül e kötelezettség alól.
A tagok helytállása a társaság kötelezettségeiért
A betéti társaság beltagja egyetemleges és korlátlan felelősséggel tartozik a társaság kötelezettségeiért. A kültag viszont csak a társaságba bevitt tőkéjével felel, vagyis személyes vagyona nem kerül veszélybe a társaság esetleges tartozásai miatt.
Amennyiben a társaság nem képes teljesíteni kötelezettségeit, a beltag magánvagyonával is köteles helyt állni. Ez azt jelenti, hogy a hitelezők nemcsak a társaság, hanem a beltag magánvagyona terhére is érvényesíthetik követeléseiket. A kültag mentesül ettől a felelősségtől, és csak a társaság által rögzített vagyoni hozzájárulása áll rendelkezésre a kötelezettségek kielégítésére.
A betéti társaság ügyvezetése
A betéti társaság irányítását és ügyvezetését általában a beltag látja el, míg a kültagoknak nincs automatikusan döntéshozatali joguk a társaság mindennapi irányításában. A társasági szerződés azonban lehetőséget biztosíthat arra, hogy a kültagok is részt vegyenek az ügyvezetésben, vagy meghatározott esetekben döntéseket hozhassanak.
A beltag felelőssége az ügyvezetési döntésekért is fennáll. Ha a beltag olyan döntéseket hoz, amelyek hátrányosan érintik a társaságot, a hitelezők vele szemben is követeléseket támaszthatnak. A kültag viszont ügyvezetési jogokkal csak akkor rendelkezik, ha ezt a társasági szerződésben rögzítették.
A tagi felelősség változása
Ha egy beltag kültaggá válik, és ezáltal megszűnik a korlátlan felelőssége, akkor a jogszabályok szerint az átalakulás időpontjától számított öt évig továbbra is köteles helytállni a korábban keletkezett tartozásokért. Ez a hitelezők védelmét szolgálja, és biztosítja, hogy a társaság felelősségi struktúrájának megváltozása ne veszélyeztesse a kötelezettségek teljesítését.
Fordított esetben, ha egy kültag beltaggá válik, akkor ettől kezdve teljes magánvagyonával felel a társaság tartozásaiért, és a hitelezők közvetlenül is igényt tarthatnak a magánvagyonára.
A betéti társaság jogutód nélküli megszűnése
Ha a betéti társaságból valamennyi beltag vagy kültag kilép, a társaság megszűnik, kivéve, ha hat hónapon belül a hiányzó tagi pozíciókat pótolják. A törvény lehetőséget biztosít arra, hogy a társaság tovább működhessen, ha az érintett időszak alatt új bel- vagy kültagot vonnak be.
Ha a társaság nem tudja rendezni a taglétszámát, akkor jogutód nélküli megszűnés következik be, amely során a társaság vagyonát a hitelezők követeléseinek kielégítésére használják fel. A beltag ebben az esetben is köteles helytállni a fennálló tartozásokért, míg a kültag felelőssége a társaságban fennálló vagyoni hozzájárulásának erejéig terjed.