Cégalapítás során a fontos első döntések közé tartozik, hogy meghatározzuk a vállalkozás cégformáját.
Ez azért egy lényeges kérdés, mert a későbbiekben ez többek között meghatározza az adózási formát, illetve a cég működésére vonatkozó szabályokat is.
Ha esetleg kérdések merülnének fel a cégformával kapcsolatban, vagy ha teljesen tanácstalanok vagyunk a döntést illetően, akkor érdemes kikérni egy tapasztalt könyvelő tanácsát.
Azért sem egyszerű a döntés, mivel nemcsak egy-két opció közül kell választani, hanem már jóval több lehetőség áll a rendelkezésünkre.
Természetes, hogy többnyire úgy állnak a leendő vállalkozók a kérdéshez, hogy megvizsgálják az előnyöket és a hátrányokat is, és az eredmény alapján választják ki, hogy melyik cégforma lesz a leghatékonyabb számukra.
Az egyéni vállalkozás és a betéti társaság a legnépszerűbb gazdasági formák közé tartoznak, ezért is érdemes jobban megismerni őket.
Miért az egyik legnépszerűbb cégforma az egyéni vállalkozás?
Miután megtörtént a rendszerváltás, egyre kedveltebbé váltak az egyéni vállalkozások, ami annak is köszönhető, hogy sokak számára ez egyet jelentett egy magasabb társadalmi állapottal.
Mostanra ez egy kicsit megváltozott, pontosabban inkább a fordítottja vált igazzá: az egyéni vállalkozások kicsiben kezdenek, valamivel lassabban fejlődnek és kis lépésekben tudnak előre haladni.
Az első lépéseknél az egyéni vállalkozások többnyire kísérleteznek, de persze arra is van példa, hogy már a vállalkozás működésének elején eszközölnek nagyobb fejlesztéseket.
Az egyéni vállalkozások felkapottságának az egyik oka, hogy ez a fajta vállalkozási forma bármikor szüneteltethető, és arra az időintervallumra az adóterhek alól teljesen mentesül a vállalkozó.
Továbbá az egyéni vállalkozás alapítása sem egy bonyolult folyamat; nincs szükség ügyvéd jelenlétére sem.
Egy másik közkedvelt cégforma: a betéti társaság
Ahogy az egyéni vállalkozások népszerűsége egyre jobban felfele ívelt korábban, közben a betéti társaságok egyre inkább kikoptak, és egyre kevesebben választották ezt a cégformát.
Napjainkban azonban elkezdett kedveltebbé válni, mivel az alapítási folyamat meglehetősen egyszerű.
Szükség van egy kül- és egy beltagra, vagyis legalább kettő fővel kell elindítani a vállalkozást, és ezt a létszámot a későbbiekben is szükséges megtartani.
A felelősségvállalás szempontjából vannak persze különbségek a két tag között.
Ha a fedezet biztosításához nem elegendő a társaság aktuális vagyona, akkor a beltag kötelezettsége, hogy a személyes vagyona teljes összegével támogassa a vállalkozást; ez a kültag számára nem kötelező.
A betéti társaság alapításnál már szükség van ügyvédi jelenlétre, illetve a személyes vagyoni hozzájárulásra is.
Elakadt a cégalapításban? Segítünk!
A procedúra, amit a cégalapítás során végig kell csinálni, egyáltalán nem bonyolult, de ha mégis hibát ejtünk benne, akkor az plusz akadályokat gördíthet elénk.
Ha el akarja kerülni a váratlan kellemetlenségeket, és szeretné, ha minden zökkenőmentesen zajlana, akkor forduljon hozzánk, és mi segítünk a cégalapítás folyamatában!