Új irányt vesznek az egyedi kormánydöntésen alapuló támogatások

Fókuszban az innováció, a fenntarthatóság és a hazai KKV-k


Előtérben a magas hozzáadott érték és a kutatás-fejlesztés

Jelentős változáson mehet keresztül idén tavasszal az egyedi kormánydöntés alapján megítélt készpénz támogatások (EKD) szabályrendszere, amely várhatóan új irányt ad a magyar gazdaság növekedésének. A pályázatok során előnybe kerülnek többek között a magas hozzáadott értéket teremtő, kutatás-fejlesztést is végző vállalatok beruházásai.


A társadalmi egyeztetés célja: fenntartható és helyi fókuszú beruházások

Társadalmi egyeztetésre került az EKD támogatásokat érintő módosító csomag. A tervezet célja, hogy a rendszeren keresztül előmozdítsa a magas hozzáadott értékű, alacsony környezetterhelésű beruházásokat, valamint a helyi vállalkozások fejlesztéseit. Az elbírálás során előnyt élveznek a kutatás-fejlesztéshez kapcsolódó projektek, a beszállítói értéklánc erősítését célzó beruházások, a KKV-k, illetve a nemzetközi szinten is versenyképes hazai cégek.


Új szempontrendszer a támogatások elbírálásában

A jövőben a támogatás mértékét olyan tényezők is befolyásolhatják, mint a K+F ráfordítások értéke, az előállított megújuló energia mennyisége, vagy a vállalkozás meglévő oktatási együttműködései. Mindez egy tudatosabb, stratégiai szintű projekttervezést kíván meg a pályázóktól.


A K+F tevékenység tudatosítása kulcsfontosságú

Sok vállalkozás nincs is tisztában vele, hogy tevékenysége K+F jellegű. Egy jól előkészített pénzügyi vagy technikai egyeztetés során gyakran derülnek ki olyan innovatív elemek, amelyek korábban rejtve maradtak, pedig támogatási jogosultságot jelenthetnének.


Új kötelezettségvállalások a pályázóknak

A támogatási rendszer szigorúbb vállalásokat is tartalmazhat. Ilyen például:

  • K+F kiadások növelése,

  • együttműködés helyi beszállítókkal,

  • szabadalmak bejelentése,

  • legalább 25 millió eurós éves bevételnövekedés,

  • 5 millió eurós bérköltség-növekedés,

  • minimum 30%-os éves növekedési ütem.


Kedvező változások: kisebb beruházások, előlegek, rugalmas képzési támogatás

Könnyítésként a minimum beruházási érték egyes helyszíneken akár 2-10 millió euróra csökkenhet, illetve a KKV-k előleghez is juthatnak. A képzési támogatások feltételei is kedvezőbbé válhatnak: nem lesz szükséges hozzá üzemfejlesztés, a programidő pedig akár 36 hónap is lehet. A támogatható képzési költségek alsó határa 250 ezer euró lesz.


Változások a folyamatban lévő ügyekre is hatással lehetnek

Nem minden módosítás csak az új eljárásokra vonatkozik – egyes szabályok a már futó projekteket is érinthetik. A vállalkozásoknak ezért ajánlott már a tervezési fázisban egyeztetniük a támogatás feltételeiről, hogy hosszú távon is biztosítani tudják projektjeik sikerét.

TÁRCSÁZOM