Munkahelyteremtés és ipari beruházások: A 100 új gyár program
Orbán Viktor szombati évértékelőjén elsőként bejelentette a 100 új gyár programot, amelynek célja a munkahelyteremtés.
Családtámogatás: Adókedvezmények és jövedelemadó-mentesség bevezetése
A miniszterelnök ismertette továbbá, hogy megduplázzák a gyerekek után járó adókedvezményt. Az első rész július 1-jén lép életbe, míg a második 2026. januárjától. Így egy gyerek esetén 20 ezer, két gyerek esetén 80 ezer, három vagy több gyerek esetén pedig 200 ezer forint kerül levonásra a szülők adójából és járulékaiból, amely több mint egymillió családot érint.
A kormány emellett bevezeti a két- és háromgyerekes édesanyák számára a teljes életre szóló jövedelemadó-mentességet. A háromgyerekes családoknál ez 2025 októberétől, a kétgyerekeseknél pedig fokozatosan, 2026 januárjától lép hatályba.
Orbán Viktor szerint ez világszinten páratlan intézkedés, hiszen bár jelentős kiadásról van szó, a gazdasági növekedés, a vállalkozások támogatása és a teljes foglalkoztatottság bevételei fedezik majd a költségeket. Úgy véli, hogy a gyermeket nevelő szülőknek nem szabad anyagilag hátrányba kerülniük a gyermek nélküli lakossággal szemben.
Otthonteremtés: Lakáshitel-kamatplafon és kollégiumi fejlesztések
A családokat érintő intézkedések mellett a kormányfő áttörést ígért az otthonteremtés terén is. Az eddigi programok – mint a CSOK Plusz, a falusi CSOK (amit már nyugdíjasok is pályázhatnak), a lakásvásárlási áfa-kedvezmény és a vidéki otthonfelújítási program – mellett április 1-jétől bevezetésre kerül a 5 százalékos lakáshitel-kamatplafon. Emellett új kollégiumi férőhelyeket építenek a Diákvárosban.
Inflációellenes intézkedések: Árstabilizálás és béremelések
A 100 új gyár, az adókedvezmények és az otthonteremtést segítő intézkedések mellett Orbán Viktor egy negyedik pillért is fontosnak tartott: egy inflációellenes csomagot.
Korábban már vezették be az árletörő intézkedéseket, például az árstopokat, az árfigyelő rendszert és a kötelező akciókat, miközben rendszeresen emelték a béreket. „Logikus gondolat, hogy az áremelkedések ellen magasabb fizetéssel lehet a legjobban védekezni. Ez általában igaz, de nem mindig és nem minden esetben elegendő. Jelen helyzetben például nem elég” – nyilatkozta.
Élelmiszerárak szabályozása: Kereskedelmi tárgyalások és akciótervek
A miniszterelnök rámutatott, hogy egyes alapvető élelmiszerek árát a kereskedők és áruházláncok jelentősen megemelték, így profitjuk is növekedett. „Idén januárban a tej 39%-kal, a tojás 35%-kal, az étolaj pedig 11%-kal drágább lett. Ez elfogadhatatlan,” mondta.
Orbán utasította Nagy Márton minisztert, hogy tárgyalásokat folytasson a kereskedelmi láncokkal az árak emelkedésének megállítása érdekében. „Szép szóval, de ha a szép szó nem működik, akkor hatósági árakkal fogjuk beavatkozni.” Amennyiben ez sem bizonyul elegendőnek, a kereskedelmi haszonkulcsok szabályozása is szóba jöhet.
Nyugdíjasok védelme: ÁFA-visszatérítés az élelmiszerinfláció ellen
Kiemelte, hogy a nyugdíjasokat különösen sújtja az élelmiszerinfláció, ezért az év második felében a zöldségek, gyümölcsök és tejtermékek áfáját visszatérítik számukra. „Az áfa-csökkentés elsősorban a kereskedelmi láncok profitját növelné, ezért ezt nem választjuk. Az áfa-visszatérítés viszont biztosan azokhoz jutna el, akiknek szánjuk, ezért ezt vezetjük be.”